ERP

Aplikacje ERP, które zostały stworzone z myślą o zarządzaniu przedsiębiorstwem ciągle stoją przed wyzwaniem dostosowywania się do rosnących wymagań rynku i wymagają kolejnych modyfikacji lub uzupełnienia systemami towarzyszącymi. Nigdy nie obejmowały całości procesów, zostały stworzone z myślą o produkcji wytwarzającej wyroby pod magazyn MTS (Make To Stock). Jednak coraz częściej mamy do czynienia z produkcją na zamówienie MTO (Make To Order). Optymalizacja rozwoju systemów IT powinna obejmować ocenę kosztów kolejnej modyfikacji czy też uzupełnienia innymi systemami. Czasem się mówi, że ERP to serce systemu IT, idea stworzenia aplikacji pod produkcję, czy tylko pod magazyn powoduje, że muszą być one wzbogacane przez MES, SFC i inne.

Digitalizacja przestrzeni dla procesów MTS może wykorzystać metodę PLM, która dobrze obsługuje procesy powtarzalne i zestandaryzowane. Gorzej będzie z zastosowaniem metody  PLM dla procesów MTO i tu idealne jest podejście BIM, które uwzględnia więcej zmiennych w swoim modelu.

Rozwój technologiczny w zakresie SOA, wykorzystujący szyny wymiany danych ESB z wielu systemów w jednym miejscu jest tym co pozwoli zintegrować dane z systemów ERP i im towarzyszących z danymi przestrzennymi.

Innym aspektem, który jest niewystarczająco uświadomiony to fakt, że systemy ERP wspomagane przez systemy im towarzyszące bardzo sprawnie obsługują wiele obszarów działania przedsiębiorstwa ale obejmują jednak tylko cyfryzację procesów i zjawisk a rzadko obejmują cyfryzację przestrzeni. Cyfryzacja tak ważnego elementu jakim jest przestrzeń spowoduje, że sercem systemów IT stanie się zarządzanie przez dane przestrzenne.

Więcej o ERP w artykule

Skontaktuj się z nami

E-mail: malgorzata.nowak@ilk.com.pl Telefon: +48 608575908

Napisz do nas