Rewolucja przemysłowa 4.0?

Jaka będzie kolejna rewolucja przemysłowa o której ostatnimi laty jest tak głośno i czy to na pewno będzie rewolucja? Obecnie mówi się często o dużych kosztach związanych z digitalizacją a małych wymiernych tego korzyściach. Jakość produktów np. z grupy produktów AGD czy motoryzacyjnej w ostatnich latach na pewno nie urosła a niekiedy nawet spadła. Coraz krótszy jest cykl życia wyrobów a ceny dla klienta nie uległy obniżeniu.

 

W takim razie, czy digitalizacja proponowana przez niektóre międzynarodowe koncerny jest dobrym kierunkiem?

 

Kluczowe jest, aby decydując się na digitalizację danych przestrzennych wybrać systemy georeferencyjne, gdyż tylko takie mogą zapewnić poprawność analiz topologicznych i te systemy są z powodzeniem wykorzystywane od lat w cyfryzacji np. zasobów kartograficznych i geodezyjnych. Wielu ekspertów radzi, aby do digitalizacji podchodzić w przemyślany sposób, stąd właściwym kierunkiem digitalizacji byłoby sięgnięcie do przetestowanych i sprawdzonych rozwiązań informatycznych z innych branż. Dobrym przykładem jest przemysł wydobywczy lub przedsiębiorstwa sieciowe, gdzie rozwiązanie geoinformacyjne są wykorzystywane od wielu lat,  w Polsce takie rozwiązania są stosowane od prawie 20 lat np.  w KGHM Polska Miedź.

Wracając do „przemysłu tradycyjnego” pojawią się pierwsze cyfrowe fabryki, prawie bezobsługowe, których przykład wprowadza w niepokój, że praca ludzka w przedsiębiorstwach będzie w ogóle zbędna oraz podaje się argumentację, że wyeliminowanie pracy ludzkiej spowoduje bezbłędność w procesach na hali produkcyjnej. Jest to teoretycznie właściwe postawiona teza, pod jednym warunkiem, że algorytmy, które zostały stworzone przez człowieka w celu automatyzacji będą poprawne a tu pewności nie będziemy mieć nigdy. Jesteśmy w początkowej fazie tak zwanej Rewolucji Przemysłowej 4.0 i na pewno cyfryzacja przyczyni się do ukształtowania innej struktury zatrudnienia, a nie do zmniejszenia zatrudnienia. Będzie to świat bliższy wizjom z opowieści science fiction, gdzie roboty nas wyręczają w uciążliwych dla nas zajęciach, a ludzie będą musieli zadbać o ich konserwację i rozwój ale sami będą mieć więcej czasu, aby zajmować innymi pożytecznymi czynnościami.

Skontaktuj się z nami

E-mail: malgorzata.nowak@ilk.com.pl Telefon: +48 608575908

Napisz do nas